Výživné
Určení výživného není zrovna snadná záležitost, ať už z hlediska emočního, tak i ekonomického.
Výživné si rozdělíme do 5 bodů:
- obecně
- na nezletilé
- na zletilé
- na neprovdanou matku
- mezi manželi
Dnes si povíme jen vysvětlení k doporučující tabulce Ministerstva spravedlnosti pro soudce, kterou jsem vložila do fotogalerie a zde se na ní můžete podívat: https://soudodeti.estranky.cz/fotoalbum/tabulka-vyzivneho/.
Sloupec etapa a věk dítěte - určují umístění dítěte a rozmezí jeho věku.
Třetí až šestý sloupec - uvádí procentuální částku, která se platí v případě, kdy má rodič jednu, dvě, tři, čtyři a více vyživujících povinností.
Spodní řádek tabulky - říká, kolik musí minimálně zůstat rodiči, který platí výživné. Tedy v případě jedné vyživovací povinnosti je dána pouze pevná částka a to nezabavitelné minimum, v případě dvou vyživovacích povinností je to buď 66% nebo nezabavitelná částka, v případě tří vyživovacích povinností je to buď 55% nebo nezabavitelná částka, a v případě čtyř a více vyživovacích povinností je to buď nezabavitelná částka nebo 50% z příjmu toho rodiče, který hradí výživné.
Uveďme si ilustrativní příklady:
1) otec má v péči dceru, která studuje na střední škole, matka na ní tedy bude platit 19% ze svého čistého příjmu. Pokud plat matky je 18 000 Kč pak 19% je 3 420 Kč, otec by tedy mohl požádat o výživné v rozsahu 3 420 Kč až 4 000 Kč (protože se posuzují ještě i jiné okolnosti než jen čistý příjem rodiče, ale to si povíme zase později). Matce by z platu i při výživném 4 000 Kč zůstalo 14 000 Kč čistého, což není nezabavitelná částka a výše výživného je tedy v pořádku.
2) matka má v péči tři děti jednoho otce, děti chodí do školky, třetí a deváté třídy základní školy, otec má platit tedy 9% + 11% + 13%, přičemž otci musí zůstat minimálně nezabavitelná částka nebo 55% z příjmu. Pokud plat otce činí 39 000 Kč čistého pak by měl hradit výživné na dítě ve školce 3 500 Kč, na dítě ve třetí třídě 4 300 Kč a na dítě v deváté třídě 5 000 Kč, celkem tedy 12 870 Kč. Matka si tedy může požádat na všechny tři děti celkem v rozmezí 12 870 až maximálně 17 550 Kč, a to proto, že otci musí zůstat minimálně 55% z jeho čistého příjmu 39 000 Kč. V tomto případě by bylo vhodné výživné na dítě ve školce 3 500 Kč (zde je předpoklad, že se bude výživné navyšovat se vstupem do první třídy), dítě ve třetí třídě 4 500 Kč a dítě v deváté třídě 6 500 Kč (kdy už by matka znovu nežádala o pár měsíců později, při vstupu dítěte na střední školu). Otec by tedy celkem hradil výživné 14 500 Kč, přičemž jemu by zbylo 24 500 Kč (tedy cca 62% z čistého příjmu).
3) matka má v péči dvě děti dvou různých otců, jedno dítě chodí do šesté třídy základní školy a druhé do druhého ročníku vysoké školy, otec prvního dítěte jiné dítě nemá a má plat 55 000 Kč, druhý otec je nezaměstnaný a má tři další děti. Otec prvního dítěte, tedy studenta vysoké školy bude hradit výživné ve výši 19% z 55 000 Kč, tedy v rozmezí 10 450 Kč až 12 000 Kč. Otec druhého dítěte, tedy žáka šesté třídy bude hradit výživné ve výši 9%, a řekněme, že pobírá dávky ve výši 16 000 Kč, měl by tedy hradit výživné v rozmezí od 1 400 Kč do 2 500 Kč.
Mě osobně se líbí tato orientační kalkulačka výživného: https://www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-vyzivneho#vyzivne-vypocet, protože pracuje ještě s verzí, kdy uvedete i počet dní, které tráví dítě s rodičem, které má hradit výživné. Na této kalkulačce si tedy můžete orientačně vypočítat výživné i pro případ střídavé péče. Protože i v případě střídavé péče se vzájemně výživné mezi rodiči hradí, pokud se nedohodnou jinak. Ale k tomuto tématu si povíme víc zase příště.
Příště si povíme obecné informace k výživnému, pokud byste měli dotaz, nebojte se na mě obrátit v e-mailu: soudodeti@seznam.cz .