Úprava poměrů
Rodinné poměry se řídí občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb., částí druhou rodinné právo (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#cast2). Nás bude zajímat oddíl 3. rodiče a dítě.
Začneme u rodičovské odpovědnosti, tu začíná zmiňovat § 858, kde se říká, že rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů. Rodičovská odpovědnost vzniká narozením dítěte a zaniká jeho svéprávností. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud. Velmi často tak dochází k mýlce, že pokud je dítě svěřeno do péče jednoho rodičů, ten rodič od té chvíle může o všem rozhodovat sám. Tak to ale není, druhý rodič nebyl zbaven rodičovské odpovědnosti a tak spolu tito rodiče musí i nadále konzultovat a shodnout se na věcech tzv. významných pro dítě jako např., určení místa jeho bydliště, výběr mateřské, základní i střední školy, výběr pediatra, nepovinné očkování, apod.
Rodičovské odpovědnosti se věnuje převážná část § tohoto zákona, protože byť je to opomíjená část, je velmi důležitá. Rodičovskou odpovědnost by totiž měli rodiče vykonávat ve shodě a v souladu se zájmy dítěte. Dokud jste manželé obvykle toto zvládáte, problém však nastává po rozpadu manželství a tady začíná právě ta nejtěžší část prokazování rodičovské odpovědnosti. Nebojte se proto vyhledat pomoc odborníků, jako jsou mediátoři, rodinné poradny, různé neziskové organizace, psychoterapeuti. Říct si o pomoc není ostuda, každý z nás zvládá stresovou situaci jinak a vy jako rodiče musíte mít na zřeteli zejména zájem dítěte. Tak jako se dítě nenarodilo o vlastní vůli, ani z jeho vůle nedošlo k rozpadu vašeho manželství. Dítě trpí pocitem ztráty jistoty, bezpečí, zázemí, domova a ve většině případů i ztrátou jednoho z rodičů. Myslete proto i na dítě, až se rozhodnete řešit to soudní cestou.
Pokud jste se rozhodli, že chcete upravit poměry mezi vámi k nezletilému dítěti, podáte návrh na úpravu poměrů k soudu. Za návrh se neplatí žádný soudní poplatek.
Pod pojmem úprava poměrů se rozumí v soudní řeči typ péče a určení výše výživného. Pokud chcete rovnou řešit i úpravu styku musíte už do návrhu uvést, že žádáte úpravu poměrů a styku.
Návrh podáváte v místě trvalého bydliště nezletilého dítěte, či k soudu, kde se již o nezletilém rozhodovalo. Soudy vedou na dítě jen jeden spis a případně si ho mezi sebou předávají, to je však zdlouhavé a administrativně náročné. Proto pokud víte, že ve věci vašeho dítěte již rozhodoval soud v jakékoliv záležitosti podejte návrh k tomuto soudu a případně jen požádejte o přenesení k soudu v místě nynějšího bydliště, abyste např. z Prahy 9 nemuseli dojíždět do Olomouce.
U návrhu je důležité, aby obsahoval už v úvodu, co nejvíc kontaktních údajů na vás i druhého rodiče, nebojte se uvádět i telefonní čísla nebo e-maily, někdy si potřebuje soudce něco upřesnit či vyjasnit a toto je nejrychlejší způsob komunikace. Pokud už podáte návrh k soudu vybírejte si prosím poštovní schránky (ověřte si, že je na nich čitelně uvedeno vaše jméno) nebo datové schránky.
Pokud se často stěhujete, nebo máte jakékoliv problémy ohledně doručování je pro vás nejlepší způsob založit si datovou schránku (https://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovernment/datove-schranky/zrizeni-datove-schranky). Jak u dopisů tak u datové schránky platí pro soud fikce doručení, tzn., že 10. dnem kdy Vám bylo doručeno, bez ohledu na to, zda jste si dopis ze schránky vyzvedli či přečetli v datové schránce, se považuje za doručený a běží vám nejen lhůta, ale i možnost postihu v podobě např. pořádkové pokuty, pokud se nedostavíte k soudnímu jednání.
V samotném návrhu popisujete vzniklou situaci, předkládáte návrhy důkazů, dejte si na čas a vše si pečlivě promyslete. Popisujete minulost (kdy a kde jste uzavřeli manželství), přítomnost (proč došlo k rozpadu manželství) a budoucnost (jak si představujete nadále péči o děti). Spolu s podáním samotného návrhu připojte kopii oddacího listu, pokud jste manželé, a vždy rodné listy dětí.
V závěru návrhu sdělujete soudu, jak chcete, aby rozhodl.
Zastavím se ještě chvilku u typů péče:
1) péče jednoho z rodičů (znovu připomínám, že druhý rodič neztrácí svou rodičovskou odpovědnost) - zde se upravuje styk druhého rodiče s dítětem, pokud není dítě již dostatečně vyspělé, aby si styk určovalo samo, nebo pokud jste se rozešli v dobrém a na styku se vždy bez problému domluvíte.
Pokud je dítě ve vaší péči, máte povinnost dítě na styk s druhým rodičem včas a řádně připravit a to nejen tím, že mu sbalíte batůžek s pyžamkem, ale i tak, že ho budete dostatečně emočně podporovat při jeho radosti na styk s druhým rodičem a po příchodu od druhého rodiče s dítětem sdílet jeho nadšení a vyprávění, o tom co prožilo. Pamatujte si, že pro dítě je to důležité, vy jste možná ztratili manžela či manželku, ale dítě neztratilo ani mámu ani tátu. I když je to pro vás sebetěžší, jednou se vám to v dobrém vrátí od samotného vašeho dítěte.
Do návrhu, pokud chcete uvést úpravu styku, musíte napsat konkrétní dny i časy, a to proto, aby byl tento styk soudně vymahatelný v případě potřeby jeho výkonu. Proto zvažte, zda skutečně nejste schopni se s druhým rodičem domluvit. Ze soudní úpravy styku plynou nejen práva rodiče na styk, ale také jeho povinnosti tento styk vždy uskutečnit.
2) střídavá péče – může být symetrická (např. týden u mámy, týden u táty), nebo asymetrická (např. 10 dní u mámy, 4 dny u táty). U střídavé péče se určuje výživné oběma rodičům.
3) společná péče – zde se neurčuje výživné ani jednomu z rodičů.
Vzory návrhů najdete zde: https://soudodeti.estranky.cz/clanky/vzory-navrhu/
Příště si povíme něco k výživnému.